Psát tenhle blog jsem se rozhodla teď na konci "velkých" letních prázdnin, abych si připomněla, že ne všechno, co dělám, musí být zákonitě špatně. Abych si připomněla, s čím vším jsem do toho šla, a proč to vlastně dělám.
Ale pěkně od začátku. V roce 2006 jsem odmaturovala a rozhodla se studovat fráninu a ekonomii na UP v Olomouci. Všem, kteří se mě ptali, co ze mě s tímhle oborem bude, jsem říkala, že cokoliv, jen ne učitelka. Hned první rok na UP jsem ale začala učit fráninu v jazykovce a to mi vydrželo další 3 roky. V jazykovce se mi líbilo, učit mě překvapivě bavilo, a tak nic nebránilo tomu, zkusit ve 4. ročníku VŠ učit i pár hodin na nejmenované SŠ. První rok byl super - učila jsem 8 hodin týdně, v podstatě jsem odučila 2 hodiny a běžela jsem domů. Kontakt s kolegy a nadřízenými se omezil na minimum. Netýkaly se mě skoro žádné školní akce, povinnosti, dozory, prostě jsem jen učila.
Dostala jsem čtvrťáky a prváky. Co se týkalo čtvrťáků, tak ti (až na nějaké výjímky) skoro nic neuměli, což mi ale předem sdělila samotná p. ředitelka. Nikdo maturovat nechtěl, takže pohoda :)
S prvákama to bylo horší ... No horší, bylo to s něma fajn, ale učit na SŠ a v jazykvce je prostě rozdíl. Navíc jsem je dostala až v pololetí, takže jsem je neměla od začátku. Navíc měli příšernou učebnici, která tak nějak vynechala základy jazyka, což mi v tu chvíli nedošlo a měla jsem za to, že to, co by tenkrát prváci měli vědět, ví. Ale nevěděli, za což se dneska biju do hlavy a nějak se to snažím dohnat dodnes. Ale chybami se přece člověk učí, ne?
Ale tohle všechno není to, o čem bych až tak chtěla psát. Smysl tohoto blogu je v tom, že když jsem ten první rok na SŠ začala učit, byla jsem nadšená. Bavilo mě, naplňovalo mě to, těšila jsem se každý den do školy. Těšila jsem se na studenty.
Další rok už tak poetický ale nebyl. Dostala jsem víc hodin a k tomu svoje první prváky, které mám od začátku, a ke kterým jsem si vypěstovala skvělej vztah. Ale druhým rokem jsem tak nějak začala zapadávat víc do chodu školy, kolegové mě začali zvát na společné akce, chodila jsem s nimi na nejrůznější školení, poslouchala jejich názory, nápady, ... A najednou to všechno už nebylo tak bezva. Ale ten rok jsem končila VŠ, čekaly mě státnice a já neměla tolik času přemýšlet nad kolegy, nad systémem. Tohle všechno přišlo až další, tzn. 3 rok.
Třetí rok (školní rok 2011-2012) jsem na SŠ nastoupila na plný úvazek. Kromě frániny jsem začala učit marketing, management, estetiku a dějiny hudby, později jsem dostala na starost i praxe ve 2. ročníku. Co na tom, že o estetice a dějinách hudby vím prd - jsem mladá, nemám děti a vypadám, že bych to mohla zvládnout, takže babo uč. Na druhou stranu jsem tak díky tomu měla plnej úvazek a víc peněz, takže proč vlastně nebýt ráda, že?
Ale to zase odbíhám. Není důležitý, co jsem učila, ale to, jak jsem to všechno začala vnímat. Atmosféra na naší škole byla příšerná. Pro kolegy, a časem i pro mě, bylo všechno špatně. Vedení, prostředí, vybavení, prostě všechno. Na náladě nepřidaly ani vztahy mezi kolegy, konkrétně mezi jednou kolegyní a zbytkem. Moje počáteční nadšení, elán, optimismus se najednou začal vytrácet. Jakoby všechno růžové dostalo nádech šedé. Začala jsem přejímat stejné názory jako kolegové - tady to k ničemu nevede, všechno je špatně, co tady zmůžeme ... V období kolem Vánoc jsem byla tímhle "všechno je na nic" vyčerpaná tak, že jsem chtěla skončit hned. Klidně dělat uklízečku, ale být jinde. Ale neudělala jsem to, doklepala jsem celý školní rok a celé prázdniny se regenerovala. A pak mě napadlo psát tenhle blog, abych si připomněla, že kdysi bylo všechno jinak, že mě tahle práce neskutečně bavila a dávala mi smysl.